Recepta okularowa - jak ją czytać?

Recepta na okulary jest dokumentem, który otrzymujemy po badaniu wzroku u specjalisty. Zawiera ona informacje o naszej wadzie wzroku i parametrach soczewek okularowych, które są nam potrzebne do poprawy jakości widzenia.


Recepta okularowa - maskinurkowe.pl

Recepta na okulary składa się z kilku elementów, które mogą być różne w zależności od rodzaju wady wzroku i korekcji. Oto najważniejsze z nich:
- OP, OL (OD, OS) – oznaczają oko prawe i oko lewe.
- DAL,  BLIŻ – informują, czy potrzebujemy korekcji do widzenia na odległość (dal) czy na blisko (bliż). Wartości w tej kolumnie są wyrażone w dioptriach (D) i mogą być dodatnie (+) lub ujemne (-).
- Sfera (SPH) – podaje moc soczewki sferycznej, czyli takiej, która koryguje krótkowzroczność lub nadwzroczność.
- Cylinder (CYL) – podaje moc soczewki cylindrycznej, czyli takiej, która koryguje astygmatyzm. Jeśli nie mamy astygmatyzmu, to pole to będzie puste lub będzie miało wartość 0.
- Oś (AXIS) - podaje kierunek cylindra, czyli orientację soczewki cylindrycznej na oku. Jest to liczba od 0 do 180 stopni.
- Addycja (ADD)– podaje dodatkową moc soczewki do widzenia na blisko, która jest potrzebna osobom z presbiopią (starczowzrocznością). Jest to wartość dodatnia, dodawana do mocy sferycznej dla bliży. 
- PD – oznacza rozstaw źrenic, czyli odległość między środkami źrenic obu oczu. Jest to ważny parametr do prawidłowego dopasowania oprawek i soczewek okularowych, OP PD (OD PD) i OL PD (OS PD) oznacza osobne wartości dla prawego i lewego oka. 
- Pryzmat i baza – dotyczą korekcji zbieżności lub rozbieżności oczu. Pryzmat podaje wielkość odchylenia w dioptriach, a baza podaje kierunek pryzmatu w stopniach.